1 Milyon Kitap: Niçin “İlk Kitabım” Siyah Beyaz?

“1 Milyon Kitap” projesini kısaca ifade etmek gerekirse bir Türkiye Hayali demek yeterli sanırım. Bu hayalin mimarı, Prof. Dr. Selçuk Şirin. Projenin amacı 0-36 aylık çocukları kitaplarla tanıştırmak, hedefi ise 1 milyon çocuğa ulaşmak. Daha samimi bir deyişle ülkemizdeki çocuklar doğdukları gibi kitaplarla tanışsınlar, ilk kütüphanelerine kavuşsunlar projesi. Aslında Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek nesiller için bir eğitim seferberliği. (1 Milyon Kitap projesi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için “Bir Türkiye Hayali” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.)


Bu yazımızda sizlere “İlk Kitabım”ı tanıtmak istiyorum. İlk Kitabım, 1 Milyon Kitap projesinde yer alan kitaplar arasında okunması gereken birinci kitap. Yani çocuğunuzun tanışacağı ilk kitap olma ayrıcalığına sahip. Bu anlamda hem çocuğunuzun hem de sizin hayatınızda hep bir ilk olarak kalacak. Sadece siyah ve beyaz rengin kullanıldığı sert karton kitap, basit bir görsel tasarıma sahip. Sayfalarda zemin rengi olarak tamamen siyah veya tamamen beyaz tercih edilmiştir. Zeminin siyah olduğu sayfalarda beyaz renkte görsel ve yazı, zemin rengi olarak beyazın kullanıldığı sayfalarda ise siyah renkte görsel ve yazı yer almaktadır. Kitabın tamamında siyah ve beyaz renkler birbirinin tamamen kontrastı (zıttı) olarak kullanılmıştır. Kitabın sayfalarında araba, trampet, kedi, eşek, arı, zil, inek, tren ve köpek resimleri yer almaktadır. Bu resimler göze sanki bir gölge/silüet olarak görünmekte. Resimlerdeki her bir nesne kendine özgü sesiyle birlikte verilmiştir. Bu seslerin tamamı vın vınn vınnn, güm gümm gümmm gibi yansıma seslerden oluşmaktadır. Kitapta olması gerektiği gibi görsellik öncelenmekte yazılar arka planda yer almaktadır. Bu kitapla ilgili beni meraklandıran birkaç soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Kaynak: grikitaplar.com

İlk olarak sormak istediğim soru kitabın tasarımına yönelik: Niçin “İlk Kitabım” tamamen siyah beyaz? Öncelikle kitap çocukların gelişimsel özelliklerini dikkate alarak tasarlanmış. Bu anlamda, hedef kitle olarak 0-6 ay arası çocuklar için idealdir diyebiliriz. Yeni doğanlar, renkleri tam anlamıyla algılayamazlar. Bu sebeple renk algıları sınırlıdır. Gözlerindeki retina yapısı tam anlamıyla gelişmediği için sadece siyah beyaz gibi yüksek kontrasta sahip renkleri ayırt edebilirler. Aynı zamanda bu zıtlık, çocukların duyularını harekete geçirme potansiyeline sahiptir. Ek olarak bu renkler, yeni doğanların uyarılmasını sağlayarak hem beyin hem de göz gelişimini güçlendirmektedir.


Sıradaki sorum ise şu: Niçin çocuğunuz doğar doğmaz “İlk Kitabım”la tanışmalı? Bu soruya öncelikle duygusal bir cevap vermek isterim. “İlk Kitabım” çocuğunuzla bağ kurmanızı sağlar. Bu bağ, sizle çocuğunuz arasındaki sağlıklı ilişkinin bir boyutunu oluşturur. Çocuğunuza bir model olmanızı sağlar: Okuyan bir anne ve okuyan bir baba. Çocuğunuzun gözünde sizi bir hikaye/masal anlatıcısına dönüştürür. Aslında çocuğunuzun kahramanı olursunuz. Siz okudukça çocuğunuzun zihinsel gelişimi hızlanır, hayal gücü genişler ve merak duygusu artar. Çünkü 0-3 yaş arası dönem, çocuklar için kritiktir. Çocukların beyin gelişimlerinin neredeyse tamamına yakınını, bu evrede gerçekleşmektedir. Çocuğunuza dilinizi öğretirsiniz: Sesleri, kelimeleri ve cümleleri. Dahası zaman ilerledikçe dil ile dünyayı anlamlandırmasında çocuğunuzun lokomotifi olursunuz. Fark etmeden çocuğunuzu kitaplarla dost edersiniz. Bir gün çocuğunuzu kitaplarla baş başa bıraktığınızda içinizi büyük bir huzur kaplar.

Kaynak: amazon.com

Paylaşmak istediğim son sorum ise şu: “İlk Kitabım” nasıl okunmalı? Bu kitap çocuğunuzun dikkatini çekmek amacıyla tasarlandığı için 0-6 ay arası çocukların gelişimsel özellikleri aklımızda olmalı. Bu durumda kitap için okuma süresinin başlangıçta 1 dakika civarında olması yeterlidir. Çocuğunuz büyüdükçe bu süre artırılabilir. Sayfalardaki görsellere ait yansıma sesler abartılarak taklit edilmelidir. Sesinizi yükseltip alçaltmaya özen göstermelisiniz. Sesleri vurgulayarak çıkarmalısınız. Amacınız okumaktan ziyade çocuğunuzun dikkatini kitaba çekmek olmalıdır. Bazen bu görsellerden hikâyeler, masallar hatta efsaneler oluşturmalısınız. Burada farklı etkinlikler düşünme özgürlüğü size ait. Kendinizi asla sınırlandırmamalısınız. Çocuğunuza dilsel olarak ne kadar fazla girdi (ses/kelime/cümle/metin) sunarsanız o kadar iyidir. Bazen çocuğunuzun kucağında uyuduğunu görebilirsiniz. Okurken kitaba değil çocuğunuza bakmalısınız. Çocuğunuza orada onunla olduğunu hissettirmelisiniz. Amacımız ilgi çekmek, iletişim kurmak, dil becerilerini geliştirmek, kelime hazinesini zenginleştirmek, duygu ve düşünce dünyasına katkı sağlamaktır. Aynı zamanda siz okurken çocuğunuzun güvende hissetmesi gerekir. Bu yüzden çocuğunuz kucağınızdayken ona kitap okumanız daha sağlıklı olacaktır. Özetle buradaki amacın, yetişkinlerin alıştığı tarzda bir materyali baştan sonuna kadar okumak olmadığını asla unutmamalısınız. Çocuğunuzla kuracağınız sağlıklı iletişiminizde “İlk Kitabım”a yer vermeniz temennisiyle…


Dr. Gürkan Moralı


#okuma #kitap #cocuk #çocuk #1milyonkitap #1milyongelecek #selçukşirin #egitimlik #egitim


Not: Bir Türkiye Hayali başlıklı yazımıza ulaşmak için linki tıklayınız: https://www.egitimlik.com/post/bir-turkiye-hayali


Kaynaklar

https://raisingchildren.net.au

https://1milyonkitap.com/kitap-seti/

https://1milyonkitap.com/cocuklara-ne-okumali-nasil-okumali/

175 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör