top of page

Koronavirüs Krizi Süresince Gençlere ve Genç Yetişkinlere Yardımcı Olmak

Güncelleme tarihi: 24 Nis 2020

Aileler açısından, koronavirüs krizi süresince karantinada gençlerle olmak, küçük çocuklarla karantinada olmak kadar yoğun, güç isteyen bir durum olmayabilir ama kesinlikle zor tarafları vardır. Daha küçük çocuklar bu süreçte 24/7 ailesel ilgiye karşı istekli olurken ergenler daha farklı hisseder.

Bu süreç boyunca, gençlere ve üniversiteden eve dönmek zorunda kalan genç yetişkinlere ebeveynlik yapmak için aşağıda bazı yararlı tavsiyeler bulunmaktadır.

Kaynak: iStock/MachineHeadz
Kaynak: iStock/MachineHeadz

Sosyal İzolasyonu Vurgulayın

Gençler ve genç yetişkinlerle ilk tartışma, onlara sosyal izolasyon hakkında tavsiye vermek için olabilir. Child Mind Institute'de klinik psikolog olan ve bu alanda doktora yapmış David Anderson, koronavirüse karşı gençlerin yenilmez hissettiklerini ve yeni tip koronavirüsün kendi yaş grupları için değil daha yaşlı insanlar için problematik olduğunun farkında olduklarına dikkat çekiyor. Aileler gençlere dışarı çıkmamaları ve arkadaşlarıyla görüşmemelerini söylediklerinde ise bir çok tepkiyle karşılaşıyor. Dr. Anderson, verilerin gençlerin lehinde olmasının, koronavirüsün gençler için daha az tehlike olmasının aslında problem olabileceğini belirtiyor çünkü gençler arkadaşlarını görmek istiyor ve sosyal izolasyonun onlara neden uygulanması gerektiğini göremiyorlar. Sonuç olarak da virüsü takip etmiş oluyorlar.


Dr. Anderson'a aileler çocukları hakkında ne yapmaları gerektiğini soruyor. Dr. Anderson'ın cevabı: "Bu virüse yakalanmak üst düzey bir şey ve gerçekten onları ilgilendirmiyor ama bu durum onların iyi hissedeceği veya virüsün onları çok fazla etkilemeyeceği bir durum değildir. Asıl gerçek gençler asemptomatik taşıyıcı olabilir, büyükanne ve büyükbabalarının yanı sıra başkalarının hayatlarını da tehlikeye atabilirler." ve ekliyor: "Belirtilmesi gereken bir diğer konu, arkadaşlarınızın sağlıklı olduğunu, virüs taşımadıklarını bilemezsiniz. Ve bu riski alırken gayet rahat olabilirsiniz ama aynı zamanda riski evinize de taşıyorsunuz.’’


Arkadaşlarıyla Görüşemedikleri için Sinir Bozukluklarını Anlayın

Gençler ve genç yetişkinler için arkadaşlık fazlasıyla önemlidir ve onların arkadaşlarıyla duygusal bağ kurmaları gençlerin gelişimsel süreçlerinden biridir. Child Mind Institute'de klinik psikolog olan Rachel Busman'a göre çocuğunuz, sürekli ailesiyle ve kardeşleriyle evde olmaktan dolayı surat asıyorsa onunla direkt iletişim faydalı olabilir. Arkadaşlarından ayrı kalmanın sinir bozucu olduğunu bildiğinizi onlara gösterin ve nasıl hissettiklerini dinleyin. Hislerini onaylayın ve sonra bu durumu beraber nasıl düzeltebilir, katlanılır hâle getirebilirsiniz konuşun. Sosyal medyada geçirdikleri süreyle ilgili kuralları gevşetin. Örneğin, okulların kapanmasıyla birlikte sosyalleşmek için kaybettikleri zamanı telafi etmelerine yardımcı olun. Onları, arkadaşlarıyla sosyal olarak etkileşim kurmaları için yeni yollar bulmalarında yaratıcı olmaları için cesaretlendirin.


Uzaktan Eğitimlerine Yardımcı Olun

Aileler çocuklarına uzaktan eğitimleri için nasıl yardım edecekleri konusunda kafalarının karıştığını ve baskı altında hissettiklerini söylüyor. Dr. Anderson, daha küçük çocuklar için eğitici olabilecek eğlenceli aktiviteler bulmanın zor olduğunu ama özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan daha büyük öğrencilerle okuldan gelen beklentileri karşılamanın da daha zor olabileceğini söylüyor. Dr. Anderson: "Bir anne bize, okul gününü nasıl şekillendireceğini bulmaya çalışmakla bunalmış durumda olduğunu, çocukları için ev okulunun olacağını planlamadığını ve bunun için de bir eğitimi olmadığını söyledi." Anderson’a göre, eve gönderilmiş üniversite öğrencilerine ve gençlere belirli zamanlarda çalışmalarını yapmaları için sosyalleşmek, eğlenmek ve egzersiz yapmak için molalar ve zamanları da içeren gerçek bir program üretebilirsiniz. Esas kural ise önce bir kısım iş yapıp sonra kendini rahatlatıcı bir şeyle ödüllendirmektir. Unutulmamalıdır ki bu, okul kadar etkili olmayacaktır ama herkes okulda olduğu gibi evde de olursa zamanla işe yarayabilir. Uzaktan eğitimi geliştirebilir.


Sağlıklı Alışkanlıklar için Onları Cesaretlendirin

Gençler ve genç yetişkinler, yeterli şekilde uyur, sağlıklı beslenir ve egzersiz yaparlarsa bu stresli süreçte ellerinden gelenin daha iyisini yapacaklardır. Belirli saatlerde uyumak ve uyanmak için düzenli bir uyku programı takip etmek özellikle pozitif bir mod sürdürmeleri ve akademik beklentileri karşılamaları için çok önemlidir.


Sağlıklı alışkanlıklar, özellikle depresyon ve endişe problemi olan insanlar için önemlidir. Güvendiğiniz rutininizi kaybetmek büyük bir stres kaynağı olabilir. Bu yüzden Child Mind Institute'de klinik psikolog olan ve doktora yapmış Jill Emanuele, yeni rutinler oluşturmayı öneriyor ve ekliyor: "Düzenli beslenin, uyuyun ve sosyal olun. Eğlenceli aktivitelerde yer alın." Genç yetişkinler evdeyse eğer çok uyumamaları gerektiği konusunda uyarıyor: "Evde uyumak için birden fazla kabiliyet var ve şuan da dinlenmek önemli olsa da hâlâ aktif olmaya ihtiyacınız var." Dr. Emanuele ayrıca çevrelerinde aile üyelerinin olmasından da stresli ve bunalmış hissedebileceklerine dikkat çekiyor: "Aileler ev halkı arasındaki gerginliğe nüfuz etmeliler çünkü herkes gittikçe daha çok strese kapılıyor. Bunu yapmak her aile için farklı olacaktır ama aileler, gençlere ne zaman fazla özgürlük vereceklerine ve aynı zamanda çocuklarının hâlâ zamanlarının planlanmış olduğuna dair nasıl emin olacakları konusunda düşünmek isteyecektir. Herkeste bir şekilde aynı durum olacaktır.’’


Hayal Kırıklıklarını Anlayın

Koronavirüs krizinin belki en sancılı yanı önemli deneyimleri kaybetmek olacaktır: Lise spor turnuvaları, balolar, tiyatro yapımları, lise ve üniversite mezuniyetleri. Ve böyle değerli aktiviteler kaçırılırken, Dr. Anderson ekliyor: "Bu, özellikle sinir yumağı olmuş ve bu yolla kısıtlandıkları için yenilikler, yeni zevkler ve yeni sınırlar aramayı düşünen gençler için problematik olabilir." Onlara hislerini paylaşmaları için bir oda verilmeli ve hisleri yargılanmadan veya her şey iyi olacak diye garanti verilmeden dinlenmelidir.


Bazıları, üniversite uygulamaları ve burslarıyla onlara yardım etmesini bekledikleri aktiviteleri kaçırdıkları için endişeliler. Çocuklar ise bu sürecin geleceklerini nasıl etkileyeceğini merak ediyorlar. Yine onlara hislerini paylaşmaları için bir oda verilmeli ve gerçek bir stres altında olabilecekleri hakkında bilgilendirilmelidirler. Sonrasında ise çocuğunuzun reaksiyon verme ihtimaline karşı ona güveninizi ifade etmelisiniz.


Dikkatlilik için Pratik Yapmalarında Yardımcı Olun

Rutinimizin bozulduğu, sinir bozukluğu ve hayal kırıklığıyla bunalmış hissettiğimiz bu tür bir durumda dikkat sağlamak için egzersizler faydalı olabilir. Dikkatlilik, bize duygularımızı her anımızda dikkate almayı ve onları yargılamadan deneyimlemeyi öğretir.


"Radikal kabullenme" dediğimiz şeyde duygularımızla dövüşmek yerine onlarla yaşarız. Child Mind Institute'de klinik psikolog olan ve klinik psikoloji alanında psikoloji doktoru Joanna Stern’in dediği gibi: "Eğer şu anda endişeli hissetmek sizin için problem değilse kendinize sinirli ve korkmuş da hissedebileceğinizi bunun sorun olmadığını söyleyin. Bu hisleri kabul etmeli ve onları onaylamalısınız çünkü hepimiz böyle hislere sahibiz. Onlarla dövüşmektense onları olduğu gibi kabul etmeniz gerçekten önemli." ve ekliyor. Bir diğer deyişle kendimize şöyle deriz: "Bu berbat ve bunun hakkında üzgün olacağım, sinirli olacağım, gergin hissedeceğim vs." Bu daha sonra bizim harekete geçmemizi sağlar ve şöyle deriz: "Evet, şimdi ne yapılması gerekiyor?"


Çeviri: Merve ALTUN


Supporting Teenagers and Young Adults During the Coronavirus Crisis By Caroline Miller

Originally published © Childmind.org


#koronavirüs #covid #salgın #ebeveynlik #ebeveyn #genç #rehberlik #psikoloji #mervealtun

60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page