top of page

Bir Türkiye Hayali

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2020

Bugünkü anlatacaklarımı bir video çerçevesinde oluşturmak istedim. Anlatacaklarımı dinlemeden önce videoyu izleyebileceğiniz gibi onları dinledikten sonra da izleyebilirsiniz. Seçim sizin. Ayrıca videoyu izlediğiniz takdirde kendinizi Nuri Bilge Ceylan filmindeki sıra dışı bir günde bulabileceğinizi belirtmek isterim.

Asıl konumuza gelelim. Prof. Dr. Selçuk Şirin, Kars’ın bir köyünde dünyaya gelmiştir ve gençliğinin önemli bir bölümünü orada geçirmiştir. Sonrasında ömrünü bir başarı hikâyesi olarak adlandırılabilecek bir biçimde sürdürmüştür. Kendisi şu anda New York Üniversitesinde davranış bilim ve istatistik dersleri vermektedir. Eğitimden gelişime değin geniş bir alanda yaptığı birçok araştırması, yüzü aşkın bilimsel yayını bulunmaktadır. Kendisi bu zamana değin birçok ödüle layık görülmüştür. Prof. Dr. Selçuk Şirin’in Hürriyet’te yayımlanan köşe yazılarının yanı sıra “Şirin Proje Seti” (Derya Şirin ile beraber), “Yetişin Çocuklar: Bebeklikten Ergenliğe Çocuk Yetiştirme Kılavuzu”, “Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet” ve “Bir Türkiye Hayali” adlı üç Türkçe kitabı, “Muslim American Youth: Understanding Hyphenated Selves Through Multiple Methods” adlı bir İngilizce kitabı ve çocuklara yönelik pek çok alıştırma kitabı bulunmaktadır. Velhasıl onun hayatı eğitime adanmış bir hayattır.

Kaynak: https://twitter.com/SelcukRSirin

Prof. Dr. Selçuk Şirin, hayallerinin peşinde durmadan koşan bir isim. Bugün onun gerçeğe dönüştürmüş olduğu bir hayali üzerinde durmak istiyorum: 1 Milyon Kitap. Prof. Dr. Selçuk Şirin uzun zamandır hayalini kurduğu, bir kuşağın geleceğini şekillendireceğine inandığı bu projeyi yakın geçmişte hayata geçirdi. Size projenin içeriğinden bahsedeyim. 1 Milyon Kitap, sürdürülebilir bir sosyal girişimcilik projesidir. Proje incelendiği vakit projenin ne kadar sağlam temellendirildiği rahatça anlaşılıyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.3 milyon çocuk dünyaya geliyor ve araştırmalara göre bu çocukların sadece 300 bin kadarının evinde kitap bulunuyor. Orana dökecek olursak Türkiye’de doğan çocukların yaklaşık %80’i kitap olmayan bir eve gözlerini açıyor. 1 Milyon Kitap projesinin ilk temeli bu vaziyettir. Gelelim ikinci temele… Zihinsel gelişimin %90’ı bireyin üç yaşına kadarki süreçte tamamlanıyor. Bu dönemde kelime hazinesinin zenginleşmesi hayati önem taşıyor. Bu önem doğrultusunda bireylere henüz çocukken okuma bilinci kazandırma fikri, diğer bir temeli teşkil ediyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla projenin ana temelleri bunlardır.


Prof. Dr. Selçuk Şirin, kaliteli bir eğitimci olmasının yanı sıra kalite bir gözlemcidir de. Ayrıca ülkesindeki noksanlıkların bilincinde olmakla kalmayıp bu kanayan yaralara bir merhem arayışındadır. Ve şimdi gelelim projenin hedeflerine… 1 Milyon Kitap’ın başlıca hedefi, doğar doğmaz tüm çocukları kitaplarla buluşturmaktır… Evinde kitap olmayan çocukların ilk kitaplarını oluşturmak isteyen bu proje, şimdilik 1 milyon çocuğa 1 milyon set ulaştırmayı hedefliyor. Ebeveynlere de okul öncesi dönemde kitap okumanın kıymetini anlatmak istiyor. Bu projenin ulaşmayı hedeflediği kitlenin ileride artacağına ve bu kitap setlerinin zenginleşeceğine inancım tam. Bu amaçlar doğrultusunda bu projeye özel olarak geliştirilen 6 kitaplık bir set, https://1milyonkitap.com/ üzerinden satışa sunuluyor. Bu setteki kitapların incelemeleri ilerleyen günlerde Eğitimlik’te yer alacak.

Kaynak: https://1milyonkitap.com/

1 milyon çocuğa ulaşmayı hedefleyen 1 Milyon Kitap projesine destek olmak için bize dört farklı seçenek sunulması güzel bir detay.

Satın al: Bu seçeneği tercih ederseniz satın aldığınız her bir kitap seti, ihtiyacı olan bir çocuğun da kitap setini karşılıyor.

Talep et: Bu seçenekteki formu doldurarak ücretsiz kitap talebinde bulunabilirsiniz. Ücretsiz kitap talepleri bir havuzda toplanarak sırayla karşılanıyor.

Havuza at: Bu seçeneği tercih ederseniz satın aldığınız tüm kitaplar, ihtiyacı olan bir çocuğa gönderilmek üzere kitap havuzuna dâhil edilecektir.

Hoş geldin bebek: Bu seçenekte satın aldığınız bir kitap seti “Hoş Geldin Bebek” paketiyle dilediğiniz adrese, diğer kitap setleri de ihtiyacı olan çocuklara gönderilecektir.

Bu seçeneklerin yanı sıra toplu kitap siparişi vererek sponsor olabilir ve özel imkânlardan yararlanabilirsiniz.

Geri dönüşü en yüksek olan yatırımın okul öncesi döneme yapılan yatırım olduğunu ve özellikle bu dönemdeki çocuklara eşit öğrenme fırsatı sunabilirsek gelişimin iyi yönünü sık sık görebileceğimizi unutmayınız. Ülkemizin ufku açık eğitimcilerinden biri ve hakikaten çalışkan bir insan olan Prof. Dr. Selçuk Şirin ile gurur duymalıyız. Prof. Dr. Selçuk Şirin’i sosyal medyadan takip etmenizi, çalışmalarını incelemenizi, yazılarınızı okumanızı, videolarını izlemenizi öneririm. Onun Türkiye’nin geleceğini şekillendirebilecek, bir kuşağı derinden etkileyebilecek kadar önemli olan projesi 1 Milyon Kitap’a canıgönülden destek vermenizi dilerim. Ben bu projeye inanıyorum ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Siz de bir hayal kurun ve kendi hikâyenizi yazın!


Süleyman AKSOYKaynakça

134 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page