top of page

Clearly ile İnternette Okuma Deneyimini Verimli Kılma

Clearly, internette yazı okuma deneyiminizi daha önce hiç olmadığı kadar verimli hâle getiriyor.


Bilindiği gibi bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgiye erişim artık eskiye nazaran çok daha kolay. Özellikle de internetten. İnternet, sonsuz bir derya ama biz bu deryadan su içerken bazen çok zorlanıyoruz. Zira karmaşıklık, aniden beliren reklamlar, yönlendiriciler, bağlantılar, uyarılar, sekmeler vs. dikkatimizi dağıtıyor. Bir bilgi kaynağı olan internette herhangi bir yazı okurken (bu bir köşe yazısı, makale, açıklama olabilir) web sayfasındaki diğer unsurlar, ister istemez bizi rahatsız ediyor. İşte bahsedeceğim araç, tam da bu soruna yönelik geliştirilmiş.

Clearly, internetteki okuma deneyimimizi iyileştirmek için yapılandırılan bir Chrome eklentisi. Yani tarayıcımız üzerinde çalışan minik bir program. Programın yaptığı şey, aslında çok basit: İnternetteki bir sayfayı alıp onu sade bir okuma sayfasına dönüştürmek. Bu şekilde diğer bağlantı, sayfa, reklam ve uyaranların dikkat dağıtmasını engellemek. Program geliştiricileri, eklentiyi “Tam da ihtiyacınız olan Chrome eklentisi” şeklinde tanımlıyorlar. İddialı bir söylem gibi görünse de programı kullandıkça ne kadar haklı olduklarını göreceksiniz.


Clearly, yüklendikten sora internette gezinirken sağ üstte “C” işareti belirecektir. İşarete tıklayıp çok daha sade, temiz ve net bir görünüm elde edebilirsiniz. En üstte size bu metnin ortalama okunma süresi gösterilecektir. Okuma ekranındayken Ctrl-P kısayoluyla çıktı almak da mümkün. Tekrar “C” işaretine bastığınızda sayfa, eski hâline dönecektir.


Eklentiyi daha da pratik kılan bir diğer özellik, metni sesli okuma seçeneğinin olması. Hoparlör tuşuna bastığınızda program, metni sizin için seslendirmeye başlayacaktır. Bu sayede okumak istediğiniz yazının sesine kulak verebilirsiniz. Bu özelliğin İngilizceye daha uyumlu olduğu söylenebilir. Seslendirme, Türkçe metinler için henüz kullanışlı bir seçenek değil.


Şu bağlantıdan erişip Clearly’yi yükleyebilirsiniz. Verimli okumalar…


Nurullah ESENDEMİR


154 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

2 Comments


Bu faydalı yazı için teşekkür ederiz kıymetli hocam..

Like

ferit deniz
ferit deniz
Apr 11, 2020

Merhaba telefonda kullanılan versiyonu var mı

Like

EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page