top of page

MEB'ten Eğitim Takvimi

Bu yazımızda, Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) 2020 yılının başında hayata geçirdiği ve her yeni günde karşımıza bir yerlerde mutlaka çıkabilecek bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Uygulamanın adı "Eğitim Takvimi". Ancak bu alışageldiğimiz sıradan takvimler gibi değil. Onu diğer takvimlerden farklı kılan yönü, verdiği özgün mesajda açıkça ortaya çıkmakta: "Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli". Aslında bir takvimden ziyade yaşadığımız o günün kıymetini hatırlatan ve her anı sevdiklerimizle özellikle de çocuklarımızla dolu dolu yaşamamız gerektiğini kulağımıza fısıldayan bir rehber.


Takvimin hedef kitlesini aileler, öğrenciler ve öğretmenler oluşturmaktadır. MEB bu uygulama yoluyla ailelerle iş birliğini bir adım öteye taşımayı hedeflemektedir. Takvime neredeyse hemen hemen her platformdan ulaşmak mümkündür. Çünkü takvim hem basılı hem de elektronik olarak hazırlanmıştır. Takvimin hem IOS hem de Android için mobil uygulamaları hazırlanmış ve ücretsiz olarak kullanıcıların deneyimine sunulmuştur. Ayrıca Facebook, Instagram (@egitimtakvimi) ve Twitter (@egitimtakvimi1) gibi çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden takvimin dijital hâli takip edilebilmektedir. Okul öncesinden ortaokula kadar geniş bir kitleye hitap eden takvim, farklı bölümlerden oluşmaktadır. Takvimin basılı hâlinin yapraklarının ön yüzünde "Günün Sözü", "Günün Kelimesi", "Günün Atasözü" ve "Günün Doğrusu"; arka yüzünde ise "Günün Oyunu", "Günün Değeri", "Günün Önerisi", "Günün Çözümü" ve "Günün Nedeni" bölümleri yer almaktadır. Takvimin mobil hâlinde bu bölümlerin sıralamasını kullanıcılar istedikleri gibi ayarlama şansına da sahiptir. Bu bölümler, görselleriyle birlikte tek tek aşağıda tanıtılmaktadır.


Günün Nedeni

Bu bölümde her gün yeni bir soru karşımıza çıkacak. Günlük hayatta sıradan gibi gözüken olaylara, durumlara ilişkin bilimsel açıklamalar öğrencilerin çevrelerine bakışlarını değiştirecektir kuşkusuz. Daha da önemlisi öğrencilere soru sorma, sorulara bilimsel açıklamalar getirme, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi farklı beceriler kazandıracak bu bölümde öğrencilerin merak duygusu gün geçtikçe daha da artacaktır.

Günün Önerisi

Bu bölüm ailelere yol gösterecek ve rehberlik edecek önerileri ön plana çıkaracak. Bu öneriler aileler ile çocukları arasında daha sıcak, sağlıklı ve doğru iletişim kurulmasına zemin hazırlayacaktır. Çoğu ebeveynin doğru bildiği yanlışları gidermede işlevsel bir araç olacağı ortada. İlk günden zaman geçirmek ile kaliteli zaman geçirmek arasındaki ayrıma dikkat çekilmesi, bunun tipik bir örneği olacaktır.

Günün Oyunu

Bu bölüm aileler ile çocukları arasında çeşitli oyunlar oynanması için her gün yeni bir oyun önerisi ile karşımıza çıkacak. Oyunlar, çocuk gelişiminde önemli bir araçtır. Oyun çocuklarla sağlıklı ilişkiler ve bağlar kurmamız için birer fırsat aslında. Ancak bazı oyunlar bu amaca hizmet etmekte yetersiz kalabilmekte. Ayrıca bazı oyunlar var ki çocuğun bütünsel gelişimine minimum katkı sağlamakta. Bu açıdan pratik, faydalı ve maliyetsiz olarak tasarlanan günün oyununun; çocukların bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerilerini geliştireceğini ve ailelerle çocuklar arasında kaliteli vakit geçirmeyi sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca oyun bilgisi konusunda aileleri bilinçlendireceği de ortada. Her gün yeni bir oyunun paylaşılması da çocukları ve aileleri farklı oyunlara yönlendirerek monotonluğu kıracaktır.

Günün Çözümü

Bu bölüm, arayışta olan ailelerin dertlerine deva olacak nitelikte. Çocuğuna iyi bir ebeveynlik yapmak isteyip de ne yapabileceği konusunda soru işaretleri olan ailelere yol göstermek adına günün çözümünde neler yapılabileceği maddeler hâlinde paylaşılacak gibi gözükmekte. Günün çözümünde bir hedef paylaşılmakta ve o hedefe ulaşmak için yapılabilecekler ilkeler hâlinde sıralanmaktadır. Aslında ailelere hedeflerine ulaşmaları için hangi ilkelere sahip olmaları gerektiği ön plana çıkarılmaktadır.

Günün Doğrusu

Bu bölümde, günlük hayatta sıklıkla yaptığımız kelime hataları karşımıza çıkacak. Özellikle günlük hayatta dilimize yanlış yerleşmiş ve artık yanlış hâlini doğru algıladığımız kelimelere genişçe yer verilecek. Günün doğrusunun hem ailelerin hem de öğrencilerin Türkçeyi doğru kullanma ve yazma becerilerine önemli bir katkısı olacağı şimdiden ortada.

Günün Atasözü

Bu bölümde, her gün yeni bir atasözü ve açıklamasıyla karşılaşacağız. Atalarımızın mirasının gelecek kuşaklara taşınması için önemli bir bölüm. Atasözünün arka planını oluşturan medeniyet birikimine kapı aralaması adına çok değerli olduğunu düşünmekteyim. Ayrıca bu bölüm kuşkusuz bireylerin söz varlığının gelişmesine ve Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma becerilerine katkı sağlayacaktır.

Günün Kelimesi

Bu bölümde, her gün yeni bir kelime göreceğiz. Bu kelimeler, Türkçede kullanılan ancak çevremizde duymaya pek alışık olmadığımız kelimelerden oluşacak. Kelime hazinesinin gelişmesini sağlayacak bu bölümde, kelimeleri ve hangi anlama geldiklerini bulacağız. Her yeni kelimenin, öğrencilerin zihin dünyasında farklı bir çağrışımı ve yeri olacaktır. Kelime eşittir düşünce ön kabulüyle hareket edersek öğrencilerin düşünce becerilerini olumlu yönde etkileyecektir.

Günün Sözü

Bu bölümde eğitim, kültür, sanat gibi pek çok farklı alanla ilgili özlü sözler karşımıza çıkacak. Bilim adamları, filozoflar, devlet adamları gibi dünyaya mal olmuş ünlü figürlerin sözlerini duyacağız. Söz varlığını geliştirmede, entelektüel merakı tetiklemede ve rol model almada bu bölümün avantaj sağlayacağını düşünmekteyim.

Günün Değeri

Bu bölümde, Türk kültürüne ait birçok değer ile tanışacağız. Türk kültürüne ait bilinmesi gereken somut ve somut olmayan kültürel miras unsurlarını keşfedeceğiz. Türk kültürüne yönelik farkındalık ve yerlilik duygusunun gelişimine katkı sağlayacaktır.

Bu değerli çalışma hakkındaki yazımızı, Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un Eğitim Takvimi ile ilgili sözleriyle sonlandırmak istiyorum: "Eğitim ekip işidir derken bu ekibin en önemli halkalarından biri olarak hep anne babaları işaret ediyoruz. Gittiğimiz illerde meslektaşlarımızın yanı sıra en önemli paydaşlarımız olan velilerimizle de buluşmaya, sohbet etmeye gayret ediyorum. Biliyorum ki amacımız ortak. Hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyoruz. İşte bu fikirle doğdu Eğitim Takvimi. 2020 yılıyla birlikte başlıyoruz. Devamı gelecek. Anne-babalar, çocuklarına nasıl örnek olurlarsa evlatları da arkalarından öyle gelecek. Bu nedenle küçük ama bir bütün hâlinde anlamlı bilgiler, öneriler sıraladık. En önemlisi de anne babaları ve çocukları birbirlerine daha da yaklaştıran ve keyifli vakit geçirmeyi sağlayacak pratik ve eğlenceli oyunlar tasarladık. Ekip arkadaşlarımızın yoğun mesaisiyle ortaya çıkan bu çalışmanın, merakını sürekli besleyen, değerlerine saygılı ve mutlu bireyler yetiştirmemiz için faydalı olmasını diliyorum." (https://www.meb.gov.tr/egitim-takvimi-2020-bugun-24-saat-ve-her-saniyesi-cok-kiymetli/haber/20047/tr)


Gürkan MORALIÖnemli Not

Takvime ait görseller "@egitimtakvimi1" isimli Twitter hesabından alınmıştır.


Kaynaklar

259 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page