top of page

Geçtiğimiz Ay Öğretmenler Çin’de Ne Öğrendi?

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020

Sınıfı Pekin’de olan bir Amerikan, koronavirüs ortaya çıktığından beri kendi ve takımı ne öğrendiyse Amerikan öğretmenlerin yaptığı gibi online olarak paylaşıyor.

17 Şubat’tan beri Çin’de kendini karantinaya almış, 11. sınıf öğrencilerime beşeri bilimler yazımını öğretiyorum. Amerikan öğretmenlerin şu anda bulunduğu aynı pozisyonda birkaç hafta önce bizim öğretmenlerimiz bulunmuştu ki o zamanlar sınıflarımızda ders yapmayı bekliyorduk. Şu anda ise dünya genelindeki ülkelerde ve Çin’de sanal dersleri uzak bir şekilde öğrencilere evden öğretiyoruz. Daha önce hiç birimizin kullanmadığı dijital platformu kurmak ve online bir okulu hazırlamak için bir buçuk haftamız vardı.


İlk haftalarda sabırlı ve esnek olmaya ihtiyacımız vardı. Online öğrenimi sürdürmeyi öğrendikçe hemen hemen bir kişide yaptığımız her şey daha uzun sürmüş olacaktı. Ama biz, çoğu sıkıntılar üzerinde çalıştık ve şu anda öğrencilerimizi yüksek kalitede online öğrenim deneyimlerine dâhil ediyoruz.


Öğrencilerimiz okula fiziksel olarak katılımı bıraktığından beri Çince derslerini, düzenli olarak programlarını takip eden bir zamanda Çince bir uygulama kullanarak alıyor. Uluslararası takımımız, mola odaları ve dijital tahtaları canlı konferans yapmayı sağlayan, açık kaynak olan Moodle uygulamasını kullanmayı öğretiyor ve aynı zamanda uygulamayı öğrencilere geri dönüt vermek için partner olmada, grup işlerinde ve Google sınıflardan da ulaşılabilen sınıf materyallerini yayınlamak için kullanıyoruz.


İşte burada, evde kalması gereken öğrencilerimize yaptığımız online eğitimle ilgili şu ana kadar öğrendiğimiz bazı şeyler var. Anlaşılır ve basit olan dersleri kullanmaya devam ederek başlamak, öğrenci ve öğretmenlere öğrenmesi için yeni programları tanıştırmamak gibi.


Eşzamansız Eğitim

Uluslararası öğretmenlerimiz sekiz saat dilimi boyunca dört kıtada, böylece çoğu derslerimiz eş zamansız yani öğretmenlerin ödevleri yükleyip dersleri kaydetmesi ve öğrencilerin görevlerini faklı zamanlarda yaptıkları anlamına geliyor. Öğretmen yönerge, yorum kullanarak ve bazen video veya sesli dönüt kaydederek öğrencilere online öğrenim platformumuz üzerinden cevap veriyor.


Öğretmenlerimizin çoğu eş zamansız derslerin yanı sıra her hafta en az üç defa canlı ders yapıyor. Bu, sınıfta bütünlüğü, öğrencileri sürece daha kolay dâhil etmeyi ve öğrenmeyi daha interaktif kılmayı sağlıyor ki bazı öğretmeler bunu günlük canlı öğretime göre daha etkili buluyor.


Her Şey Sadece Ekranlarla İlgili Değil

Öğrenciler adına ekran başında online eğitim için bir sürü vakit harcamak kolay. Mümkün olduğunca öğrencilerin ayağa kalkacakları ve ekranın başından uzaklaşacakları ödevler veriyoruz. Aynı zamanda öğrencilere ekranlar olmadan da sanat yaratmaya devam etmeleri için yollar deniyoruz.


Videolar: Mesela, geçenlerde 1. sınıf öğrencilerinin evcil bir hayvan tanımlamaları gereken ödevleri vardı. Bir çocuk iki kedisini izleyiciye tanıtmak için tanımlayıcı bir dil kullanırken annesi onu videoya aldı. Bu örneğin yanı sıra, öğrenciler aynı zamanda oyunlar yazıp sergileyebilir veya yemek pişirip tarif verebilir, röportaj yapabilir ve bu ödevleri video yoluyla teslim edebilirler.


Çalışma Kitapları ve Çizimler: Ulusal olarak okullardaki çoğu dersimiz, öğrencinin ekran karşısındaki zamanını azaltmak için laptop yerine çalışma kitabını ve kâğıda dayalı ödevleri kullanıyor. Öğrencinin kâğıttaki ödevini tamamlaması, tamamlanmış ödevinin fotoğrafını çekmesi ve bu fotoğrafı ödev teslimi için yüklemesiyle bu yönteme devam etmiş oluyoruz. Aynı şekilde sanat derslerimiz de öğrencilerin çizim üzerine çalışmaları, bunun fotoğrafını çekmeleri, öğretmenlerine göndermeleri ve sınıfla da paylaşmalarıyla devam ediyor.


Öğretmenlerin Ofis Saatleri

Canlı ve eş zamansız derslerin yanı sıra, öğretmenlerimizin hepsinin günlük 3 saat ofis saatleri vardiyası vardır. Herhangi bir öğrenci siteye girer, ziyaret ederse diye öğretmenlerimiz Moodle’a süreklilik sağlanması için girer ve online olarak görünürler. Bu, öğrencilere okul görevlerini yaparken herhangi bir yardım için öğretmenlerle bağlantı kurmalarını sağlar ve öğretmenin düzenli bir program edinmesine yardım eder.


Bu kaynak anında gerçek zamanda okul ve öğrenciler arasında iletişim sağladığından hem öğrencileri hem de aileleri rahatlatmaktadır. Aynı zamanda herkes açısından daha az izole edilmiş hissetmek için bir yoldur.


Ofis saatleri teknik bir destek değildir. İlk olarak teknik yardım için IT desteğine nasıl ulaşacağımızı ailelerle konuştuk. Şu an öğrencileri ve aileleri ne tür destek almaları konusunda düzenli olarak ki başta bunu günlük yapıyorduk, bilgilendiriyoruz. Aynı zamanda öğretmenlerimizin ofis saatlerinin programı ve IT iletişim bilgileri de online öğrenim sitemizde yer alıyor.


Teknik Destek

Teknik destek uzaktan eğitimde başarılı olmak için çok önemli. Hangi tür IT iletişim desteğinden kimin sorumlu olacağına ve bu sorumlu kişilerin öğrenciler, aileler ve personel tarafından nasıl ulaşılacağına hemen karar verilmelidir. Tüm ilgili kişilerin bu teknik desteğe nasıl ulaşacaklarını bildiklerine ise emin olunmalıdır.


Öğretmen, öğrenci ve ailelere bu platformu nasıl kullanacakları hakkında yazılı bir yönerge veya bir video temin edilmeli böylece kendi sorularını yardıma başvurmadan öncesinde sorabilirler.


Amerika’da çoğu öğrencinin laptopu yok ama en azından her ailenin internet erişimi olan bir akıllı telefonu var. Ve iyiki Google, eğitim ve diğer online eğitim platformları için bilgisayarın yanı sıra tablet ve akıllı telefonlar için de iyi bir kullanım platformu.


Ailelerin Sürece Dâhil Olması

Genç öğrencileri gözetmek ve onların bakımı arasında zorlanan aileler için uzaktan eğitim çok stresli bir süreç olabilir. Bu yüzden onlarla tedbirli ve düzenli olarak onların anladığı, uygun bir iletişime geçilmelidir. Ebeveynlere net rota ve kaynak sunulmalı ve rica ederek nazik şekilde onları dinlemeli, onların verdiği tepkiye göre hareket edilmelidir. Ve dahası, onları çocuklarının yaptığı başarılı görevler için bilgilendirmek gerekir. Övgü dolu böyle spesifik görevler öğrenci ve ebeveyn arasındaki bağı, ilişkiyi güçlendirmeye yarayan önemli bir yoldur.


Öğretmen Desteği

Okulumuzda takımımız haftalık mesleki gelişim seansları yapıyor. Her hafta ajandalarımızı eğitim kadromuzla geliştiriyor ve öncesinden öğretmenlerimize göndererek online platformumuzla birlikte istikrarlı, verimli bir başlayış ve bitirişle seanslarımıza devam ediyoruz. Zamanımızı, tüm yıl odaklı ünite planlarını geliştirmek için çalışmak, online platformumuzu nasıl kullanacağımızı şekillendirmek ve öğretmenlerimizin soruları cevaplaması arasında paylaştırıyoruz.

Öğretmenler olarak mesleki gelişim ve düzenli iletişimin yanı sıra, birlik, bütünlük duygusunu sağlamak için de çalışıyoruz. Örneğin doğum günleri kutluyor, nerede olduğumuza dair videolar ve fotoğraflar paylaşıyoruz. Beraber sanal yoga dersleri yapma gibi bir düşüncemiz bile var diyebiliriz.


Faydalı Olarak Gördüğümüz Uygulamalar

Dijital derslerin temelini atarken online eğitim platformunda oldukça yüzeysel olan dış bağlantı sayısını indirgemek daha faydalı olacaktır. Örnek verecek olursak eğer, öğrencine bir makale okutmak istiyorsan pdf indirmek, işe yarayıp yaramayacağı belli olmayan bir dış bağlantı indirmekten daha güvenlidir ki bu öğrenciye her zaman dijital öğrenim platformu kaynaklarına ulaşabileceği güvencesini verir.

İşbirliği: Bütün planlanmış materyallerimiz Microsoft One Drive’da paylaşılıyor ve platform bize Google Drive gibi dokümanları personeller arasında paylaşmamızı, öğrencilere dokümanlar ve klasörler için link göndermemizi sağlıyor.


Video: Ücretsiz https://www.4kdownload.com/products/product-videodownloader uygulamasını kullanan bilgisayarımıza Youtube ve bölgesel olarak diğer videoları indiriyoruz ve sonra bunları One Drive’a veya Google Drive’a yüklüyoruz.


Okumalar: Öğrencileri https://newsela.com/ ve https://www.commonlit.org/ gibi adreslerden makalelerle ödevlendirdiğimizde, makaleleri bilgisayarımıza pdf olarak indirip One Drive’a yüklüyoruz. Böylece bu bize makalelerin okuma seviyelerine göre dosyalara isim vermemizi ve bir ders için tüm kaynakları aynı yerde toplamamızı sağlaması açısından da bize önemli ölçüde kolaylık sağlıyor.


Videokonferansı: Moodle kendi video konferans platformuna sahip ama Zoom uygulaması, öğrencilerle canlı ders yapmak için gayet elverişli bir uygulama ve tüm okullar için ücretsiz. Ayrıca platform öğrencilere Powerpoint sunumlarında yardımcı olan masaüstü paylaşımına izin vermesinin yanı sıra öğrencinin sınıfla ilgili görevlerini incelemeye, online araştırmanın nasıl yapılacağını şekillendirmeye de fayda sağlıyor.

Yazar: Laurel Schwartz

Çeviri: Merve ALTUN


What Teachers in China Have Learned in the Past Month By Laurel Schwartz

Originally published (March 13, 2020) © Edutopia.org; George Lucas Educational Foundation


137 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page