top of page

Sınıfı Güvenli Bir Alan Olarak Geliştirmek

Ortaokul ve lise öğretmenleri, öğrencilerin derse dâhil olmalarını destekleyen ve bir şeyler öğrendikçe hata yapmasına olanak sağlayan bir çevre oluşturabilirler.
FangXiaNuo/iStock

Bir düşünün; pandemi dönemindeki karantinayı, evde artış gösteren gerilimli ortamı, maske takma zorunlulukları üzerine olan çatışmaları ve bunun uygulanıp uygulanmaması gerektiğine dair gerçekleşen tartışmaları ve kavgaları, hastalığı ve/veya hastalık ve ölüm korkusunu, haberlerdeki ırkçı olayları ve 11 Eylül'ün 20. yıl dönümü sonrasında Müslümanlara yönelik artan zorba saldırıları… Öğrenciler okula gergin bir çevreyle dönüş yaptılar ve birçoğu hâlâ geçen yıl meydana gelen olayları sindirmeye çalışıyor. Bir öğretmen olarak sınıfınızın akademik ve duygusal ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmış güvenli bir alan olmasını sağlayıp öğrencilerinize yardımcı olabilirsiniz.


Güvenli alanlar, öğrencilerin sürekli yargılanmadan ya da alay edilmeden hata yapma konusunda özgür hissettikleri ve onların hassas konular hakkında eleştirel, dürüst, medeni ve zorlu tartışmalara girebilecekleri çevrelerdir. Bir eğitimci olarak öğrencilerinizin sınıfınızdaki zorlayıcı konularda rahat hissetmelerini istersiniz.


GÜVENLİ BİR ÖĞRENME ORTAMINI NASIL OLUŞTURABİLİRSİNİZ?

Öğretim programınızı hazırlama (veya gözden geçirme): Bu programa farklı bir öğrenme ortamı geliştirme niyetinizi belli eden bir çeşitlilik önermesini dâhil edin, bunu yapmanız gidişatın hemen belirlenmesine yardımcı olacaktır. Farklı etnik kökenlerden olan yazarların yer aldığı çeşitli bir okuma listesi seçebilir ve farklı geçmişlere sahip çok çeşitli uzmanları sınıfınıza davet etmeyi planlayabilirsiniz. Bu, bize benzemeyen veya bazı durumlarda bize benzeyen insanlardan bir şeyler öğrenebileceğimiz fikrini normalleştirir.


Programınıza farklı kişilikleri ve kültürleri tanıtan, öğrencileri farklılıkları benimsemeye teşvik eden projeleri dâhil edin. Her hâlükârda bir şeyleri ertelemeyi aklınızda tutun. Birçok öğrenci duygusal yorgunluk yaşıyor. Sizin yeterli şefkatiniz ve anlayışınız, onların aslında medyadaki güncel olaylarla ilgili üzüntülerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır.


Sınıfı ve tartışma yöntemlerini hazırlama: Sınıfınızı hazırlarken programınızda savunduğunuz çeşitli öğrenme ortamını yansıttığından emin olun: Farklı rollerde çok çeşitli etnik kökenleri gösteren resimler seçin; örneğin Asyalı astronotları, siyahi doktorları ve Latin uzmanları sergileyin ve duvarlara bu posterleri asarken basmakalıp görüntülere itimat etmeyin. Farklı yeteneklere sahip insanları sınıftaki sunumlarınıza dâhil edin ve eğer imkanınız varsa toplumunuzdan engeli olan bir lideri sınıfınıza ziyaret için davet edin.


Alternatif olarak öğrencilerin dışlanmış ve bir miktar da olsa fikirlerini belirtmede kendilerini gizli kalmış hissetmediği, çevrim içi tartışma grupları gibi şeyleri de sınıfınıza dâhil etmeyi göz önünde bulundurun. Böyle bir şeyi denetlemeniz bile gerekmeyebilir veya isterseniz bunu sınırlı bir kapasite içinde de gerçekleştirebilirsiniz.


Saygı gösterin: Öğrencilerinizin isimlerini doğru bir şekilde telaffuz edin çünkü bu durum öğrencilerin okulda sanki evdelermiş gibi hissetmelerine yardımcı olan birçok taktikten biridir. Aslında küçük bir adım gibi görünebilir ancak öğrencilerinizin isimlerini nasıl telaffuz edeceğinizi bildiğinizde bu onların sınıfa dâhil olduklarını hissettirir. Aynı zamanda bu durum, doğru telaffuzda ve onları sınıfa dâhil etmede büyük önem taşır. Öğrencilerinizden isimlerini sizin için sürekli telaffuz etmelerini istemekten korkmayın. “HowToPronounce” eğitimcilerin öğrenci isimlerini doğru telaffuz etmeyi öğrenmeye çalışırken kullanabilecekleri harika bir internet sitesidir.


Ayrıca saygı, öğrencilerin sınıftaki tartışmalarında güncel olaylara tepki vermelerinin duygusal çabalarına dayanmamak anlamına da gelir. Siyahi, Latin ve Asyalı öğrencileriniz, ırklarının temsilcileri olmak zorunda değildir. Müslüman öğrencileriniz dinlerinin temsilcileri olmak zorunda değildir. Onları sıkboğaz etmeyin. Onlar travmatik olayları anlamak ve bunu atlatmak için mücadele etmekte zorlanan öğrenciler olabilirler. Medyadaki olaylara tepki göstermelerini istemek onları yeniden sarsabilir ve onlar için bu duyarsız bir davranış olabilir. Bunun yerine sadece onları dinleyin.


Bir öğrenci size zorbalığa uğradığını söylüyorsa onu dinleyin ve bunu yapan kişiyle özel olarak yüzleşerek bu duruma müdahale edin. Daha sonra, zorbalık ve ayrımcılık hakkında konuşarak konuyu sınıfla birlikte ele alın. Tüm sınıf için sınıf kuralları oluşturmada birlikte çalışın.


Öğrencilerinizi destekleyecek mikro olumlama yöntemini öğretin: Mikro olumlamalar aktif dinleme ile başlar. Kendinizi öğrencilerinize güvenli bir dinleyici olarak tanıtmak için onlarla göz teması kurun ve başınızı sallama gibi onlarla meşgul olduğunuzu gösteren beden dilinizi gösterin. Öğrencinin size ne demek istediğini özetleyin. Anladığınızdan emin olmak için sorular sorun ve sonrasında “Bunun senin için sinir bozucu olabildiğinin farkındayım” gibi doğrulayıcı bir ifade kullanarak onların yaşadığı şeyleri onaylayın. Bu ifadeleri, deneyimlerine ilişkin üretken bir bakış açısı geliştirmelerinde onları yönlendirmek için kullanabilirsiniz.


Ancak, bu mikro olumlamalarının sadece öğrencilerinizin bir sorunla mücadele ettiği durumlarda değil herhangi bir etkileşimde de kullanılabileceğini unutmayın. Ayrıca bu ifadeler, öğrenciler olumlu deneyimlerini paylaştıklarında da işe yarar, güven ve aidiyet duygusunu oluşturmaya yardımcı olur.


Öğrencinin size söylediği şeye katılmasanız bile onların bu deneyimini onaylayabilir, duygularını destekleyebilir ve onlara üretken çözümler bulmalarında yardım teklif edebilirsiniz. Zorbalık ve ırkçılık gibi konulara sanki onlar yasak veya konuşulamazmış gibi bir muamelede bulunmayın. Bunun yerine, bu gibi davranışlar ortaya çıktığında onlarla doğrudan ve açık bir şekilde yüzleşerek sınıfınızda bu durumların ortadan kalkması için çaba gösterin. Bu aslında kendi ön yargılarınızla yüzleşmek (ve onları düzeltmek için çalışmak) veya gerekirse öğrencinin sorununu okul yönetimine iletmek anlamına gelecektir. Bu konuları ciddiye alarak ve öğrencilerinizi korumak için çalışmalar yaparak bu döngünün kırılmasına yardımcı olun. Başladığınız işi bitirin. Bu gibi konularda geri adım atmayın çünkü öğrencileri güvende tutmanın sorumluluğunu taşıyorsunuz. Öğrenciler için güvenli bir ortam oluşturmak, zor olacak diye bir şey yoktur. Bu, her gün yaptığınız aktivitelere eklediğiniz bir şey olabilir. Sadece farklı ve zenginleştirici bir ortam sunduğunuz zihniyetiyle yola çıkmak, iyi bir başlangıç olacaktır.


Yazar: Iain Lancaster

Çeviri: Rüveyda Uzunoğlu


Cultivating the Classroom as a Safe Space

Originally published © edutopia.org


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page