top of page

Yetişkinler için Belgesel Önerileri I

Güncelleme tarihi: 8 Tem 2020

The Story of God - İnancın Hikâyesi (2016-ABD)

Belgeselin tanıtım cümlesi: “İyi veya kötü, dinin gücü inancımız ne olursa olsun yaşamımıza dokunuyor. Bu, Morgan Freeman’ın inançlarımızın bizi nasıl birleştirdiğini keşfetmek için yolculuğu.” National Geographic’de yayınlanan belgesel, ülkemizde “İnancın Hikâyesi” adıyla yayınlanmıştır. İnanca dair derinlemesine bir araştırma belgeseli olan “Morgan Freeman ile İnancın Hikâyesi” din ve inanç kavramlarını farklı kültürler üzerinden inceleyen Morgan, günümüze kadar süren dünya çevresine yayılan inançların hayatlarımızı nasıl şekillendirdiğini ve birbirine bağladığını anlamayı hedefliyor.


Earthlings - Dünyalılar (2005-ABD)

Anlatıcılığını “Joker” filminin başrol oyuncusu Joaquin Phoenix yapmıştır. İnsanların gıda, giyim, eğlence ve deneyler için hayvanları nasıl kullandıklarını ve onlara yapılan vahşeti gözler önüne sunmaktadır belgesel. Çocuklara kesinlikle izletilmemelidir.


Cosmos: Bir Uzay Serüveni (2014-ABD)

“Fikirleri gözlem ve deneylerle test et, testi geçen fikirleri geliştir, geçemeyenleri reddet, kanıtları götürdükleri yere kadar takip et ve her şeyi sorgula. Bu koşulları kabul ettiğin sürece kozmos senindir.”

Amerikalı ünlü gökbilimci Carl Edward Sagan’nın başlattığı Cosmos serisi Dünyamızın evrende nerede yer aldığını, canlıların birbirleriyle olan bağlantılarını, güneş sistemindeki tüm gezegenlerin işleyişini kısaca evreni konu alan ‘Cosmos’ devam niteliğinde olan, oldukça etkileyici ve zihnin sınırlarını zorlayan bir belgeseldir. Astrofizikçi Neil de Grasse Tyson’ın anlatıcılığını yaptığı ‘Cosmos’, bilim adamlarının çalışmalarını sistematik bir şekilde anlatmaktadır. Türkçe seslendirmesini ise Haluk Bilginer üstlenmiştir. Bilimi kitlelere ulaştırmak ve insanların evreni tanıması amaçlanmıştır.


What The Bleep Do We Know?- Ne Halt Biliyoruz ki? (2004–ABD)

İnsanın varoluşu nedir? Ne biliyoruz ki? Hayattaki amacımız? Biz kimiz? Kurban nedir? Gerçek nedir? Gördüklerimiz gerçek mi yoksa beynimizde canlananlar mı? Olasılıklar? Dünyanın en önemli üniversitelerinden ve farklı branşlardan bir grup bilim insanının bir araya gelerek bu sorular, eşi tarafından aldatılan ve gününü antidepresanlarla bitiren Amanda adındaki bir fotoğrafçı kadının yaşamı üzerinden analiz edilir. Özellikle kuantum fiziği, belgeselin merkezinde.


Honeyland – Bal Ülkesi (2019–Kuzey Makedonya)

92. Oscar Ödüllerinde En İyi Uluslararası Film ve Belgesel dalında aday gösterilen “Bal Ülkesi” Kuzey Makedonya’da yabani arıcılık yapan Türk asıllı Hatice Muratova’nın yaşamına odaklanıyor. Yönetmen Tamara Kotevska ve Ljubamir Stefanov’un araştırma yaptıkları esnada karşılarına tesadüfen çıkan son kadın arıcı Hatice Muratova’nın hikâyesi ve eski bal toplama geleneklerini görsel bir anlatımla sunuyor. Bu belgeselle dağlık bir bölgede yaşayan Hatice Muratova’nın mücadelesi çok geniş kitlelere ulaştı.


Human Flow - İnsan Seli (2017–ABD)

Çinli aktivist Ai Weiwei’nin yönetmenliğini üstlendiği belgeselde savaş ve yoksulluk nedeniyle evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalan mültecilerin hayatta kalma çabalarına tanıklık ediyoruz. Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Suriye ve diğer ülkelerde olmak üzere 40 mülteci kampından çekilen fotoğraflar ve yapılan röportajlarla mülteci sorununu gözler önüne sunan duygusal bir yüzleşme niteliğindedir, Human Flow.


Fatma KÖSE394 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page