top of page

Yetişkinler için Belgesel Önerileri II

Güncelleme tarihi: 8 Tem 2020

Free Solo (ABD-2018)

“Olimpiyatlara katıldığınızı düşünün. Tek şansınız var ve altın madalya kazanmak zorundasınız. Eğer kazanamazsanız ölüyorsunuz!”

En iyi belgesel Oscar’ını kazanan Free Solo, Alex Honnold’un dünyanın tırmanması en zor kayalarından El Capiton’a ip kullanmadan yaptığı tırmanışı konu alır, zaten Free Solo’da bu anlama gelir ipsiz tırmanış. Kaliforniya’da Yosemite Park’taki El Kapitan, 914 metre yüksekliğinde olan dünyanın en büyük granit kayalığı. İlk defa 1958’de üzerine tırmanılmış, sonrasında defalarca tırmanma gerçekleşmiş; ancak şimdiye kadar sadece Alex ip kullanmadan, hiçbir yardımcı ve ekipman olmadan sadece ellerini kullanarak El Kapitan’a tırmanan ilk ve tek kişidir.

2009’dan 2017’ye kadar her yıl El Kapitan’a Free Solo tırmanışı hayali ile geldiğini anlatan ve “dünyanın en çarpıcı duvarı” dediği yerde tırmanışını başarabilmek için defalarca hazırlık yapan Alex’in nefes kesen hikâyesi asla kaçırılacaklar arasında değil. Belgeseli izlemeden önce Alex Honnold’un tırmanışını anlattığı aşağıya linkini bırakacağım TED konuşmasını izlemenizi öneririm.


The Up Series (1964-İngiltere)

İlk kez 1964’te İngiliz yapımcıların farklı sosyal çevrelerden ve farklı kültürlerden gelen 20 çocuğun bir araya getirillip BBC’nin Seven Up adlı programı için yaptıkları röportajla başlayan ve hâlâ devam eden bir belgeseldir. İlk başta bir sistem eleştiri yapmak amacıyla ve bir kereliğine mahsus olmak üzere bir araya getirilen bu çocukları daha sonra gelecekte onların nasıl bir insan olabileceğini anlayabilmek için her yedi yılda bir tekrardan bir araya getirmişlerdir. İlk 7. yılında 14 çocukla görüşülebilmiş ve 2019 senesine kadar bu 14 kişiyle devam edilmiş. Her 7 yılda bir çocuklarla daha sonra genç, orta yaş ve yaşlı olan bu bireylerle konuşulur ve değişimleri gözlemlenir. En son 2019’da 3 kişinin eksilmesiyle tekrardan ziyaret edilerek yeni bölümü çekilmiştir. 7 yaşından bu zamana kadar insan hayatında nelerin değişebileceğini ve hiç tanımadığımız insanların hayatlarını, hangi yöne doğru evrileceklerini görme imkânı sunuyor The Up Series.


The Blue Planet I-II - Mavi Gezegen I-II (2001-2017)

BBC’nin ünlü doğa belgeseli Mavi Gezegen ilk olarak 2001 yılında yayınlanmıştı, 16 yıl süren aradan sonra 7 bölümden oluşan ve Mavi Gezegen II adıyla yeniden doğa severlerle buluştu. Ünlü belgesel yapımcısı David Attenborough tarafından yapılmış ve seslendirilmiş olan Mavi Gezegen okyanusları, canlıları ve insanların doğaya olan etkilerini anlatan oldukça kapsamlı bir belgesel. Görüntü kalitesiyle izleyenleri mavi derinliklerin içine çekmeyi başarır. Belgeselin çekimlerinde, su altında toplam 6 bin saatten fazla kalınmıştır, hazırlanması is 4 yıl sürmüştür. Büyük çabalarla izleyici karşına çıkan BBC’nin eşsiz belgeselleri arasındadır Mavi Gezegen.


Planet Earth II - Yeryüzü II (İngiltere–2016)

2006’da izleyici ile buluşan BBC’nin efsane belgeseli olan Planet Earth’ ün on yıl kadar süren aradan sonra devamı olarak çekilen Planet Earth II belgeseli 6 bölümden oluşmaktadır. Her biri yaklaşık bir saat süren serinin bölüm başlıkları ise şöyledir: Adalar, dağlar, ormanlar, çöller, ovalar ve şehirler. Birçok türde hayvanın gerçek doğal yaşamlarına tanıklık etmenizi ve eşsiz doğa güzellikleriyle buluşmanızı sağlayan önemli bir seridir. Seslendirmesini yine başarılı anlatımı ile David Attenborough üstlenirken müziklerini ise ünlü besteci Hans Zimmer yapar. Doğaseverleri içine çeken belgeselin kuşkusuz en iyi yönü ses, ışık ve görüntü kalitesi. David Attenborough ikinci seri için, teknolojinin ve çekimlerinin eşsiz olduğunu bu görüntülerin on yıl önce çekmenin mümkün olamayacağını ifade etmiştir. Bütün bunlar birleşince seri bir solukta izlenebilir oluyor. Bu etkileyici belgeseli gerçekten kaçırmayın ve yeryüzünü keşfedin.


One Strange Rock - Sıra Dışı Bir Kaya (ABD-2018)

Her biri 60 dakika süren ve 10 bölümden oluşan seri belgeselin seslendirmesini ünlü aktör Will Smith’in yapmıştır. National Geographic’in imzasını taşıyan belgeselde 8 ünlü astronot (Chris Hadfield, Jeff Hoffman, Mae Jemison, Jerry Linenger, Mike Massimino, Leland Melvin, Nicole Stott, Peggy Whitson) uzayın derinliklerinde olağanüstü bir yolculuğa çıkar. Uzay istasyonundan çekilen büyüleyici görüntülerle Dünyamızın hikâyesini farklı bakış açılarıyla ele alan kaçırılmaması gereken bir belgesel Sıra Dışı Bir Kaya.

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates - Bill’in Beyninin İçinde: Bill’i Çözmek (ABD-2019)

“Hepimiz kendi başarı tanımlarımızı yaparak yola çıkmalıyız. Kendimizden bu belirli beklentilerimiz oluştuktan sonra onlara ulaşmamız daha mümkün olacak. Sonuçta önemli olan ne aldığın ve hatta verdiğin değil neye dönüştüğündür.” (Mary Gates)

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Bill Gates’in hayatını anlatan belgesel 2019 Eylül ayında Netflix’te yayınlanır. İçinde Bill Gates’in dostlukları, aile ilişkileri, araştırmaları, iş birlikçi çalışmaları, hayalleri, hayal kırıklıkları, projeleri, başarıları, önerileri… Microsoft’un CEO’luğundan istifa ettikten sonra eşi Melinda Gates ile vakıf kurar ve gelişmekte olan ülkelerdeki sorunlara yönelir. Gelişmekte olan ülkelerde görülen 5 yaşından küçük çocukların ölüm sebeplerine ve çocuk felci sorunlarına yoğunlaştığı ayrıca iklim değişikliğiyle ilgili yaptığı projelerinin de anlatıldığı belgeselde Bill Gates’in tüm amacının sürdürülebilir çözümler bulmaya çalıştığı görülür. Bütün projelerinde yaşadığı olumsuzluklara rağmen sorunlara bakış açısı, çalışma azmi, okuma tutkusu ile belgesel insanlara ilham verecek niteliktedir. Düşünmeyi, öğrenmeyi, bilgi işlemeyi ve insanlara fayda sağlayabilmeyi isteyen herkes için…

Fatma KÖSE


400 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page