top of page

ZOOM’un Bölmeli Toplantı Odaları - Öğretmenler için Bir Tanıtım

Güncelleme tarihi: 11 May 2023

Zoom görüntülü sohbet platformunda, bölmeli odalar sayesinde katılımcıları gruplar hâline getirerek bir görüşmeyi/toplantıyı yapabiliriz. 

Kaynak: teachthought.com
Kaynak: teachthought.com

Öğretmenler, sınıflarında öğrencilerinden oluşturduğu birçok grubu ZOOM platformunda da aynı şekilde oluşturabilir. Örneğin; tartışma grupları, yeteneklere göre ayrılmış öğrenci grupları, öğrencileri görevlendirerek öğretmeyi amaçlayan gruplar, edebi eserleri tartışma ve yorumlama grupları, okuma grupları, genel tekrara ve derste daha çok desteğe ihtiyacı olan öğrenci grupları.


Öğretmenler öğrencilerini bu tarz gruplara kendi istediği şekilde manuel olarak dağıtabilir veya ZOOM’a otomatik olarak yapması için yetki verebilir. Toplantı sahibi (öğretmen) dilediği zaman gruplarda ve grup üyelerinde değişiklik de yapabilir.


Öğretmenler; yeni sorular sorulduğunda, tartışmalar oluştuğunda veya zaman bittiği için yeni bir görüşme başlatmaları gerektiğinde öğrencilerine bu durumları mesajla bildirerek bu grupları diledikleri şekilde açıp kapatabilirler. 


Ayrıca, öğretmenler isterse bu toplantı odalarını belirli bir süre/dakika sonra otomatik olarak kapanacak şekilde ayarlayabilir.


Gruplar ve katılımcılar (öğrenciler) aynı zamanda öğretmen tarafından işlevlerine göre adlandırılabilir. Örneğin; edebiyat grubu, not alıcı, konuşmacı, araştırmacı vb.

ZOOM’da bölmeli toplantı odaları oluşturabilmeyi daha iyi anlamanızı sağlayacak bir video örneği:

Not: Otomatik çevir özelliği ile videoda Türkçe alt yazı oluşturabilirsiniz.


Bir Toplantı Odasına Kaç Katılımcı Alınabilir?

Öğretmenler ZOOM hesaplarından en fazla 200 katılımcı/öğrenci ile iletişim kurabilirler. Açabilecekleri maksimum grup sayısı ise 50’dir. Eğer bu kadar çok gruba ihtiyaç duyuyorlar ise, öğretmenlerimizin tek bir gruba alabilecekleri katılımcı sayısı en fazla 4’tür. Daha az grup açtıklarında ise her bir gruba daha çok katılımcı dahil edebilirler.

Bölmeli Toplantı Odalarının Maliyeti Ne Kadardır?

Zoom'da bölmeli toplantı odaları ZOOM’un ücretsiz olan kısmına dahil değildir. Bölmeli toplantı odaları oluşturmanın maliyeti zamana ve bölgeye göre değişir ancak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki güncel fiyatlara göre, her bir toplantı odasının fiyatı aylık 49 ABD dolarıdır. Eğer bir odanın ücretini yıllık olarak ödemeyi seçerseniz 499 ABD doları ödemeniz gerekiyor ki bu da size 100 dolar tasarruf ettiriyor. 4 oda satın almak istediğinizde ise aylık ödemeniz gereken tutar 196 ABD doları ve yıllık ödemeniz gereken ücret 1996 ABD doları. Bana göre, bu konuda yapılması gereken; ücretlerin öğretmenler tarafından ödenmesi değil, öğretmenlerimizin bağlı oldukları okullardan veya okulların bulunduğu il/ilçe müdürlüklerinden destek talep etmeleridir.

Toplantı Odalarını Görüşme Başlamadan Önce Kurmak Mümkün Mü?

Evet, odaları/grupları önceden hazırlamak mümkün, ayrıca daha görüşme başlamadan bu gruplara öğrencilerinizi yerleştirmeniz de mümkün. Hangi öğrencinizi hangi odaya koymak istediğinizi zaten biliyorsanız bu özellik oldukça işinize yarayabilir. Dahası, eğer öğrencilerinizin yerlerinden memnun kalmazsanız, toplantı sırasında da katılımcıların/öğrencilerin konumlarında değişiklik yapabilirsiniz.

Toplantı odalarınızı hazırlarken sınıf listenizi veya toplantı yapacağınız kişilerin listesini özel olarak formatlanmış düz metin dosyasını kullanarak (CSV) ZOOM sistemine yükleyebilirsiniz.


Yazar: TeachThought Staff

Çeviri: Elif Yurtbeğendi

What Are Zoom Breakout Rooms? A Definition For Teachers

Originally published © Teachthought.com

Link: https://www.teachthought.com/technology/what-are-zoom-breakout-rooms-a-definition-for-teachers/


749 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


EĞİTİMLİK

eğitimi düşünen blog

bottom of page